dzien misia szkola 2015Kariera pluszowego misia zaczęła się w 1902 r. Właśnie wtedy prezydentowi Stanów Zjednoczonych Teodorowi Roosveltowi wystawiono na strzał niedźwiadka. Mimo, że prezydent był zapalonym myśliwym nie dopuścił do zastrzelenia przestraszonego małego niedźwiadka. Świadkiem tego zdarzenia był rysownik Clifford Berryman, który opublikował w waszyngtońskich gazetach komiks. Właściciel sklepu z zabawkami Morris Michtom postanowił wyprodukować i sprzedawać sobowtóra małego misia. Za zgodą prezydenta, nazwał go "Teddy's Bear" - miś Teddy'ego. Nazwa ta do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.


W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki misia, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dlatego 25 listopada 2015 r. biblioteka zaprosiła klasy I-III szkoły podstawowej i grupy przedszkolne „Pszczółki” i „Leśne Duszki” do zaczarowanej krainy misiów. W tegorocznym święcie wzięło udział 170 dzieci, które przyszły do szkoły z misiem, miśkiem lub niedźwiedziem będącym specjalnym biletem wstępu na do „Misiolandii”. A było co podziwiać! Od misia, który miał chyba z 120 cm wzrostu przez różnej wielkości Kubusia Puchatka po misie w różnych ubrankach, był też z nami prawdziwy stary pewnie 50-letni miś.
W przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezki pomagały uczennice klasy IIb gimnazjum należące do Koła Przyjaciół Biblioteki – Aleksandra Przybyłowicz, Daria Gogola, Katarzyna Rządca, Kinga Maszewska, Maria Trojanowicz, Paulina Szarłowicz i Urszula Wojna.
Wszystkie dzieci miały możliwość poznać przedstawicieli rodziny niedźwiedziowatych, jak niedźwiedź andyjski zwany okularowym, czy niedźwiedzia tybetański nazywany obrożnym. Prawie wszystkich zadziwił fakt, że miś koala nie jest niedźwiedziem, ale należy do gatunku torbaczy, czyli spokrewniony jest z kangurem! W dalszej części prezentacji uczniowie poznali różne osoby i rzeczy, które mają w nazwie słowa „niedźwiedź” i „miś” oraz bajkowe misie z książek i filmów.
W „Misiolandii” odbyło się wiele konkursów, a były to „Konkurs na misia naj…naj...”, wesoła „Zgadywanka o misiach i niedźwiedziach”, „Misiowy smakołyk, czyli wyjadanie miodku”, „Narysuj misia, czyli znajdź brakujące elementy”, „Małe co nieco, czyli nakarm misia” oraz „Ułóż misia, czyli misiowe puzzle”. Najlepsi otrzymali dyplomy „Misioznawcy” i słodkie misie Lubisie, pozostali uczestnicy konkursów otrzymywali na pocieszenie cukierki.
Na zakończenie wszystkie dzieci dostały kolorowanki z misiami oraz lizaki. Dziękujemy za udział w imprezce i zapraszamy do biblioteki.

Mariola Mrozek
i Koło Przyjaciół Biblioteki

Perfect Facebook Like Box Sidebar

Monday the 18th. . Joomla 3.0 Template.