Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Libuszy idzie z duchem czasu, czyli kilka informacji o wizycie nauczycieli ZSP Libusza na spotkaniu projektowym Erasmus + STEAM w Portugalii.

31. Grupa polskich nauczycieli przed budynkiem szkoły w Batalha.

Treść

Na przełomie stycznia i lutego  2024 roku nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy w składzie p. Aleksander Kalisz-Dyrektor, p, Agnieszka Kapusta-wicedyrektor, p. Edyta Korzeniec, p. Sabina Król, p. Maria Mikos i p. Katarzyna Guzior - koordynator projektu Erasmus+,  wyruszyli na spotkanie projektowe do słonecznej Portugalii. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji działań w projekcie Erasmus+ STEAM EDUCATION: ADAVNCING LEARNING THROUGH COLLABORATION AND INNOVATION (2023-2025). Punktem docelowym naszej podróży była szkoła Agrupamento de Escolas w Batalha, która znajduje się w Regionie Centralnym Portugalii, a dokładniej w dystrykcie Leiria. W skład szkoły wchodzą klasy od przedszkola do szkoły średniej, w których uczą się uczniowie w wieku od 3 do 21 lat. Obecnie uczęszcza tam prawie 1800 uczniów i pracuje około 200 nauczycieli. Szkoła posiada nowoczesne zaplecze techniczno-dydaktyczne oraz sprzęt gwarantujący jakość uczenia się i pracy. W poniedziałkowy poranek nastąpiła długo wyczekiwana chwila  - spotkanie wszystkich uczestników z krajów partnerskich (z Portugalii, Malty, Irlandii, Polski i Litwy). Radości, uścisków i ciepłych powitań nie było końca…Tydzień zapowiadał się bardzo pracowicie. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Luís Miguel Faustino Novais, który wraz z nauczycielami serdecznie przywitał przybyłych gości. Na spotkaniu zostały przedstawione obecnie realizowane w szkole projekty Erasmus+ i inicjatywy międzynarodowe. W spotkaniu wzięli również przedstawiciele uczniów, którzy w imponujący sposób przeprowadzili zajęcia integracyjne dla całego zespołu Erasmus+. Po szybkim zapoznaniu się ze szkołą i nawiązaniu kontaktu z nauczycielami, rozpoczęliśmy intensywne działania projektowe. Popołudniu zostaliśmy zaproszeni na spacer po tym pięknym mieście i zwiedziliśmy Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej, zwany często Klasztorem w Batalha - jeden najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyku w Portugalii, który w 1983roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Po tej pięknej chwili wytchnienia wzięliśmy udział w bardzo interesujących zajęciach naukowo-sportowych - Science with the movement of the human body. Nauczyciele wraz z uczniami zaprezentowali jak można poprzez zabawę wprowadzać i ćwiczyć ważne zagadnienia z zakresu nauk ścisłych. 
Kolejnym ważnym punktem naszej wizyty w Portugali była wizyta w Fábrica Centro Ciência Viva w Aveiro. Wzięliśmy udział w niezwykle ciekawym wykładzie na temat STEM i STEAM, który poprowadził profesor  Pedro Pombo, dyrektor “Fabrica Centro Ciência Viva”, Aveiro University. Wykład zawierał interesujące kwestie dotyczące naszego projektu i podsunął wiele ciekawych pomysłów do realizacji. Profesor podkreślił, że edukacja STEAM to nieodłączny element naszej rzeczywistości, to podanie nauk ścisłych w zrozumiały i fascynujący dla uczniów sposób. Dzięki tego rodzaju nauczaniu młodzi ludzie będą  silnie zmotywowani, a także zyskają poczucie sprawczości. W trakcie wykładu szczególną uwagę zwrócił, że w zajęciach STEAM uczymy się samodzielnego doboru narzędzi i metod pracy, co z kolei wpływa na pobudzenie naszej kreatywności. W krótkim czasie mogliśmy doświadczyć tego osobiście. Wzięliśmy udział w dwóch bardzo ciekawych blokach warsztatowych poprowadzonych przez pracowników uniwersytetu – w pierwszej oddaliśmy się pracy twórczej i testowaliśmy aplikację, dzięki której tworzyliśmy materiały filmowe, a w drugiej mieliśmy okazję by wykazać się umiejętnościami w budowaniu obwodów elektrycznych o różnym stopniu trudności oraz programowaniem, kodowaniem, wykorzystaniem Scratch’a i obsługą Micro:Bit’ów. Obie sesje warsztatowe pokazały nam nietuzinkowe sposoby na łączenie nauki z dobrą zabawą. Po naprawdę pracowitym, ale niezmiernie interesującym dniu, wieczorem udało nam się podziwiać urokliwe Aveiro - “Wenecję Portugalii”. Korzystając z pięknej pogody i chwili czasu udaliśmy się na rejs po kanale tradycyjną łodzią tzw. moliceiros.  Widok urokliwego miasteczka, cisza, śpiew ptaków i urocza zabudowa sprawiły, że będą to chwile, które na długo zostaną w naszej pamięci. 
Następnego dnia mieliśmy zajęcia w terenie, gdzie wraz z zespołem klasowym i pracownikami muzeum udaliśmy się w teren. Z wykorzystaniem aplikacji wykonywaliśmy różne zadania i poznawaliśmy świat przyrody. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z najmłodszymi uczniami z klas 1-3, którzy to zaprezentowali nam zajęcia z zakresu chemii, kodowania Micro:Bit-ów,  zajęcia praktyczne w ogródku szkolnym i zajęcia językowe. 
Nasi partnerzy przyjęli nas bardzo serdecznie i gościnnie.  Cały tydzień upłynął w mgnieniu oka, ale bardzo długo zostanie w naszej pamięci. Udało nam się odwiedzić malownicze Nazaré, gdzie podziwialiśmy największe fale Oceanu Atlantyckiego , byliśmy na Cabo da Roca, na dzikim i surowym przylądku, najdalej wysuniętym na zachód punkcie stałego lądu Europy oraz w Fatimie, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium fatimskie. 
Wielką atrakcją było zwiedzanie Lizbony, stolicy Portugalii – plac Praca do Comercio – jeden  z głównych placów miasta, spacer deptakiem Arco da Rua Augusta, Katedra Najświętszej Maryi Panny, Alafama, najstarsza dzielnica Lizbony, czerwony Most 25 Kwietnia to jedne z wielu miejsc, które w tak krótkim czasie udało nam się odwiedzić. Ciesząc oko urokliwym miejscem i relaksując się przy dźwiękach muzyki fado skosztowaliśmy Pasteis de nata, czyli budyniowych babeczek w cieście francuskim, najsłynniejszych smakołyków w Portugalii, spotykanych na każdym kroku. Na koniec naszej wizyty w Lizbonie udaliśmy się na wycieczkę po mieście żółtym tramwajem – to ikona Lizbony, zabytkowa atrakcja.
Spotkanie robocze w Portugalii za nami, teraz szkolimy się i wdrażamy nowe inicjatywy w naszej szkole. W czasie tego spotkania projektowego doświadczyliśmy w sposób namacalny, że w  praktyce – jak w życiu, wszystko się przeplata. STEAM to połączenie przyrody, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki, to wzajemne przenikanie się faktów i wykorzystywanie zdobytej wiedzy. Zmierzamy w kierunku wzbogacania tradycyjnego modelu nauczania i zmieniania sposobu myślenia, sposobu podejścia do wiedzy oraz procesu jej zdobywania. Będziemy podejmować działania, dzięki którym uczeń przestanie być tylko słuchaczem – odtwórcą, a stanie się wynalazcą i konstruktorem. Wierzę, że dzięki wymianie dobrych praktyk, rzetelnej współpracy ze szkołami partnerskimi i poszukiwaniom nowych rozwiązań ZSP Libusza znajdzie się w gronie szkół, które „sprostają wyzwaniom jutra”.
Pragnę podziękować całemu zespołowi za udany wyjazd, owocną współpracę i podejmowane inicjatywy w ramach realizacji projektu.

Katarzyna Guzior
Koordynator Erasmus+
ZSP Libusza
 

248816